آیا روان شناسی علمی به غیر از علم به مفهوم رایج است؟

آیا روان شناسی علمی به غیر از علم به مفهوم رایج است؟

برای پیشبرد روان شناسی از واژگان درست استفاده کنیدbernard-beins

دکتر برنارد بینس

اکثر کالج ها و دانشگاه ها یک دپارتمان روان شناسی دارند. این دپارتمان اغلب در یک دانشکده یا شعبه ایی از علوم اجتماعی است. به همین سیاق، اکثر کالج ها و دانشگاه ها یک دپارتمان زیست شناسی دارند.این دپارتمان اغلب در دانشکده یا شعبه علوم قرار دارد.در دبیرستان هم روان شناسی به عنوان یکی از شعب مطالعات اجتماعی و گاهی اوقات علوم اجتماعی تلقی می شود؛ اما زیست شناسی به عنوان یکی از انواع علم در نظرگرفته می شود.

در اظهارات فوق  چیز زیاد بحث انگیزی وجود ندارد.در واقع ، این اظهارات کاملا بدیهی هستند. با این حال ، دلالت های ضمنی این اظهارات چشمگیر و با جایگاه روان شناسی در میان رشته های متعدد ارتباط دارند.

استادان  روان شناسی از قدرت زبان در شکل دهی تفکر آگاه هستند.همه ما میدانیم که شیوه چارچوب بندی یک پرسش بر پاسخ تاثیر دارد. لذا وقتی ما بین علوم و علوم اجتماعی تمایز قایل می شویم، این پیام را منتقل می کنیم که در حال مشخص کردن جایگاه مان هستیم: ما کاملا علمی نیستیم؛ بلکه ما علمی  به غیر از علم به مفهوم رایج هستیم. چنین کاربرد روزمره ایی از زبان در باره روان شناسی ( یعنی اینکه روان شناسی یک علم “اجتماعی ” است – اغلب به صورت نقل قول می بینید) بر این تصور اشاره می کند که روان شناسی در آن سوی علوم پزشکی ، اجتماعی و طبیعی است.تاثیر روان شناسی بسیار چشمگیر است.

بویاک ، کلوَنز و بورنر (۲۰۰۵) به منظور شناسایی روابط درونی در میان علوم متعدد ، میلیون ها مقاله  علمی را بررسی کردند.آنها هفت حوزه از علوم را شناسایی کردند که به عنوان قطب تاثیرتلقی می شوند : ریاضیات ، فیزیک ، شیمی ، علوم زمین ، پزشکی، علوم اجتماعی و روان شناسی. جایگاه واقعی روان شناسی در میان حوزه های مختلف علم کاملا روشن است. حوزه ما ، برطیف گسترده ایی از سایر حوزه های علوم تاثیر می گذارد. کاجوپو(۲۰۰۷ ) برخی از کاربردهای ضمنی روان شناسی را فهرست بندی کرده است.

خبر خوب این است که شواهدی داریم که رشته های روان شناسی سواد علمی ، هدف مهم آکادمی ملی علوم ، را تقویت کرده است.همکارم جف هولمز و من ، سواد علمی را در میان رشته های روان شناسی مان به صورت پیشرفت برنامه درسی روان شناسی ارزیابی کردیم. یک روند رشد صعودی آشکار مشاهده شد. در مقابل ، درجه سواد علمی با تعداد رشته های علوم طبیعی که دانشجویان پاس کرده بودند ارتباطی نداشت ( هولمز و بینس ، ۲۰۰۸ ) .

مضاف براین ، در میان دانشجویان فارغ التحصیل شده در چند دهه اخیر ، دانشجویان روان شناسی نسبت به دانشجویان  فارغ التحصیل شده شیمی ،مهارت بیشتری در استدلال صوری ، منطقی، آماری و روش شناختی نشان دادند( لمن ،لمپرت و نیزبت ، ۱۹۸۸) . البته این بدین معنی نیست که بگوییم دانشجویان شیمی نسبت به دانشجویان روان شناسی در رشته هایشان کمتر زبردست هستند.بلکه بدین معناست که یکی از نقاط قوت تحصیل در روان شناسی تقویت تفکر پیچیده و انتقادی می باشد.

البته در داده ها جای بحث وجود دارد. روان شناسی برای یادگیری تفکر انتقادی و علمی، رشته ایی بسیار عالی است.متاسفانه ، مردم افکار شان را بر اساس داده های علمی  متقاعد نمی کنند ( مگر اینکه البته در روان شناسی آموزش دیده باشند) .

خب ، پس ما چکار می توانیم بکنیم؟

ما می توانیم مسیری را که شماری از دپارتمانهای روان شناسی طی کرده اند برویم.می توانیم از زبان برای چارچوب بندی بحث استفاده کنیم. دانشگاه دارتموث در دهه ۱۹۹۰عنوان دپارتمان شان را به دپارتمان علوم روان شناختی ومغزتغییر دادند. ازآن زمان به بعد ، شمار زیادی از دپارتمان ها نیز همین کار را کردند. در کشور دپارتمان های متعددی از علوم روان شناختی وجود دارند( جف ،۲۰۱۱) .ما باید این ایده  را در در مکالمات روزمره مان نیز بکار ببریم. وقتی که همکار و هم دانشگاهی مان از علم صحبت می کنند ، باید مطمئن شویم که از چه نوع علمی صحبت می کنند.انواع علوم وجود دارند : علوم زیست شناسی ، علوم فیزیک ، و قطعا بویژه علوم روان شناختی .دیگر قابل قبول نیست که از علمی به غیر از علم به مفهوم رایج باشیم.

برنارد بینس پروفسور روان شناسی در کالج ایتاجا است.او جایزه چارلز ل. برور را به خاطر تدریس برجسته دریافت کرده و عضو شعبه دو ( تدریس روان شناسی ) ؛ شعبه سه ( روان شناسی آزمایشی ) و شعبه ۵۲ ( روان شناسی بین المللی ) APA ؛ APS و EPA  می باشد. دکتر بینس رییس  انجمن تدریس روان شناسی () در سال ۲۰۰۴ و مدیر آموزش پیش دانشگاهی و کارشناسی در APA  از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ بود.

برای ذکر منبع از قالب زیر استفاده کنید:

بینس ، برنارد .(۲۰۱۵). آیا روان شناسی علمی به غیر از علم به مفهوم رایج است؟ ( ترجمه بایرام علی رنجگر) .

{www.randjgar.com}

 

ترجمه بایرام علی رنجگر،۹/۴/۱۳۹۵

مدیر وب سایت
مدیر وب سایت
دانش آموخته روان شناسی تربیتی و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *